Akavital Hakkında

 AKAVITAL süspansiyon bir gıda takviyesidir. Ağır metal ve kortizon içermez. Formülasyonunda ; C vitamini, D3 vitamini ve K2 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca Akasya Gamı olarak bilinen bir prebiyotik içerir.

  Akasya gamı; akasya ağacının gövdesindeki reçineden elde edilen bir prebiyotiktir. Bu prebiyotik; özel formülündan dolayı; midede sindirilmeden önce ince bağırsağa sonra da kalın bağırsağa kadar ulaşır. Kalın bağırsağımızdaki probiyotiklerimizin yani faydalı bakterilerimizin en sevdiği gıdadır. Doğumumuz ile başlayan bizlerle yaşayan ve kolay kolay bizi terk etmeyecek olan faydalı bakterilerimiz bu reçineyi yani akasya gamını yiyerek sayılarını artırırlar. Ayrıca daha savaşçı ve güçlü hale gelirler. Zararlı bakteriler ise bu dönüşüme yenik düşerek dışkı yolu ile atılırlar. Bağışıklık sistemi hücrelerimizin %80-85’i kalın bağırsağımız içerisinde bulunduğundan, AKAVITAL süspansiyon bağışıklık sistemimize destek olur.

D Vitaminin Önemi

D3 vitamini bağışıklık sistemimiz ve pek çok hastalığın önlenmesinde gereklidir. K2 vitamini ise bağırsağımızdaki bakteriler tarafından sentezlenir. D3 vitamini ve K2 vitamini aslında ayrılmaz ikilidir. D vitamini kalsiyumun emilimini arttırır. K2vitamini ise kalsiyumun kemik ve dişlere taşınmasını sağlar. Vücutta K2 vitamini yeterli değilse bu kalsiyum damarlar içerisinde birikebilir ve damar sertliğine neden olur.

K Vitaminin Önemi

K1 Vitamini kanın pıhtılaşmasında görevlidir, K2 vitaminin ise sayılamayacak kadar çok görevi vardır. K2 vitamini kemik ve kıkırdak metabolizmasında görevlidir. Yani K2 vitamini eksik olduğunda kemiklerimizde kireçlenme olabilir! Şu şekilde ifade edecek olursak kemiklerimiz için kalsiyum çok önemlidir. Kalsiyumu biz yedigimiz içtiğimiz gıdalardan alıyoruz bu gıdalar sindirilip bağırsaklarımıza geliyor, buradan da emiliyor. Barsaklardan emildikten sonra ne olması lazım? Kemiklere gidip orada tutunması ve orada kalması gerekiyor. Bunuda D ve K vitamini vasıtasıyla yapıyor. Çünkü K vitamini kalsiyumun kemiklerimize gitmesini ve orada kalmasını sağlıyor. K2 eksikliğinde ise kalsiyum kemiklerimize gidemiyor; yumuşak dokuda veya damar içerisine gidiyor. O zaman da hem kireçlenme oluyor, hemde damarlarımızın içinde kalsiyum birikmesi oluyor. Kalp sağlığımız açısından bu çok önemlidir. Çünkü kalp çevresinde yer alan damarlarda kalsiyum birikmesi; kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Vücudumuzda K2 vitamini yeterli olmadığında; kemiklere gitmesi gereken kalsiyum damarlarımızın içinde birikir. Buda inme dediğimiz felç veya kalp hastalıkları riskini arttırır. K vitamini kalp ve kemik sağlığı için çok çok önemlidir ama bunun yanında Alzheimer gibi hastalıklar içinde önemlidir. 70 yaş üzeri bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada; kanında yeterli K2vitamini bulunan yaşlıların hafızalarının daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Yeterli K2 vitamini Alzheimer ve Demas gibi bir çok hastalığında oluşmasını engeller. K2 Vitamini bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakteriler tarafından sentezlenir. Bu çok önemlidir.Eğer bu bakteriler görevlerini yapamıyorsa ya da bağırsak florası kötü bakteriler tarafından işgal edilmişse K2 vitamini sentezi gerçekleşemez ve vücutta eksikliği olur. Bu durumda dışarıdan D3K2 vitamini ile desteklememiz gerekir.