Otofaji: Vücut temizliği

Otofaji: Vücut temizliği

Otofajinin kelime anlamı ‘’kendi kendini yemek’’ o zaman burada haklı olarak şu soru aklımıza gelecek; vücudumuz kendi kendini mi yiyor?

Sakın panik olmayın! Otofajiyi şu şekilde tarif edebiliriz: vücudumuzun kendisini temizlemesi, zarar görmüş yıpranmış hücrelerden kurtulması ve yenilenmesi… Hücresel bir temizlik hatta temizlikten de öte geri dönüşüm mekanizmasıdır. Otofaji vücudumuzu arındırmanın gerçek yoludur! Vücudumuzu bir otomobil olarak düşünürsek Otofaji ile bozulan parçaları çıkartırız, yerine yeni parçaları koyarız.

Obezite ve diyabet gibi metabolik hastalıklardan kurtulmada, hatta bazı bilim insanlarına göre kanserli hücre çoğalmasını durdurmada bu yöntem çok etkilidir. Ayrıca otofaji kronik enflamasyonun kontrolünde de önemli rol oynar. Dolayısıyla otoimmün hastalıklar ve yaşlanma da bu konu ile ilişkilidir.

Otofajiyi başlatan işlem açlıktır! Açlık ne kadar düzenli ve sınırlı zamanda olur ise otofaji o kadar başarılı olur. Gün içerisinde ki çok az miktarlarda bile olan katı gıda tüketimleri otofajiyi durdurur.

Burada söylemek istediğim sınırlı süreli yani ‘’kontrollü açlık’’ bunu nasıl yapabiliriz? Gün içerisinde geç kahvaltı ve akşam yemeği olarak ifade edebiliriz. Yani iki öğün yemek yiyeceğiz, bu iki öğün arasında da çaylar (yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu) sebze suyu çorbaları gibi sıvı içecekler olabilir.

Haftanın dört günü bu şekilde üç günü ise; sabah ve öğlen yemeğimiz kuvvetli akşam yemeğimizi daha zayıf tüketirsek bağırsaklarımız bize minnettar kalacaktır.  Otofajiyi açlık başlatıyorsa katı gıda tüketimide durdurur. Açlık süresince vücudumuz da temizlik başlıyor. Yani yeni hücrelerin gelişimi başlıyor. Bağışıklık sistemi hücrelerimiz daha güçlü ve savaşçı hale geliyor. Zaman içerisinde vücudumuzun kendi kendini iyileştirme süreci gerçekleşiyor. Kızılderililerin bile hastalarını iyileştirmek için uzun süreli aç bıraktıkları bilinmektedir.

Özetle Otofaji vücudumuzun zarar görmüş hücrelerini gönderip yerine sağlıklı hücreler koymasıdır! Böylece genç, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam imkanını aralıklı açlık ile yakalayabiliriz.