Bağışıklık sistemini güçlendiren prebiyotik gıdalar

Artık hastalıkların daha yoğun olduğu kış mevsimindeyiz. Bizim elimizde ki en güçlü silahımız bağışıklık sistemimizdir.Düzenli uyku ve hareket yani açık havada yürüyüş veya haftada 2-3 kez spor ile beraber beslenmemize ve vitaminlerimize çok önem vermeliyiz.

Beslenmemizdeki amaç karnımızı doyurmak değil hücrelerimizin ve bakterilerimizin de beslenmesidir.

Mikrobiyomumuzun yani bedenimizde bulunan bakterilerin %80’i bağırsağımız içerisinde olduğuna göre buradaki dost bakterilerimizin de beslenmeye ihtiyacı var. Biz onları ne kadar iyi beslersek onlar da bizim adımıza bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir, vitaminlerimizi ve hormonlarımızı sentezleyecektir.

Biz bağırsağımızdaki probiyotiklerimizin yani dost bakterilerimizin sevdiği gıdaları tükettiğimizde onlarda kısa zincirli yağ asitleri üretecekler ve bu sayede bağışıklık sistemimiz güçlenecektir.

Peki nedir bu gıdalar? Bu gıdaların başında bir numara pırasa diyebiliriz! Pırasayı her gün tüketebiliriz. Çünkü pırasanın içerisinde ‘’inülin’’ dediğimiz bir prebiyotik var. İnülin bağırsaklarımızdaki bakterilerin en sevdiği gıdaların başında gelir.

Turp ise antioksidandır. İçerisinde çinko, potasyum, magnezyum A, C, E ve K vitaminleri bol miktarda bulunur. Havuç ise çok çok kıymetlidir özellikle renginden dolayı. Havuç doğal bir A vitamini kaynağıdır .Bu sebzeleri bol bol tüketmeliyiz.

Zerdeçal ise günlük rutinimizin içerisinde olmalıdır. Zerdeçal bir çay kaşığı günlük tüketilebilir. Özellikle sıcak tüketilmesi önemlidir. Çaylarda veya yemeklerde tüketilmesi içerisindeki curcumin etken maddesinin açığa çıkmasını sağlar.

Curcumin, zerdeçala sarı rengini veren maddedir. Sayılamayacak kadar çok faydası vardır en belirgin özelliklerinden birisi vücuttaki iltihabın giderilmesine katkıda bulunmasıdır. Doğada bulunan sebzeler, meyveler ve bitkiler; zamanında ve bilinçli tüketildiğinde bizim için mükemmel ilaçlardır.Onlardan mümkün olduğunca çok faydalanalım.