Akasya ağacından gelen mucize! Reçinesi hayat veriyor.

Akasya ağacının gövdesindeki kabuklardan bir reçine sızar. Bu reçine renksiz olabildiği gibi sarı- kırmızı renkli de olabilir. Aslında ağaç kendisini korumak için bu reçineleri üretmektedir. Ağacın gövdesinde ki kabuktan bu reçineler sızar ve kendi gövdesini korumaya alır.

Akasya ağacının gölgesinden çıkan bu reçineye Akasya Gamı da denilmektedir. Daha çok Afrika’daki "Akasya Senegal" bitkisinden elde edilmektedir. Şimdiye kadar genellikle gıda sektöründe kıvam arttırıcı olarak kullanılmıştır.

Akasya Gamı; doğadan insanlığa gelmiş en büyük hediyelerden biridir; yani bize şifa kaynağıdır. Dünyanın en iyi prebiyotiğidir. Bilimsel olarak da bu kanıtlanmıştırdır.

Peki nedir bu prebiyotik? Prebiyotikler bizim bağırsamızda bulunan, bize dost olan, bizimle beraber yaşayan dost bakterilerimizin gıdasıdır. Bağırsağımızda yaşayan probiyotiklerin ise sayılamayacak kadar faydası vardır. En önemli görevlerinden biri de bağışıklık sisteminin %80 ini oluşturmaktadır. Yani burası iyi ise Bağışıklığımız iyidir, vitamin seviyelerimiz iyidir, yedigimiz gıdalardan daha fazla beslenme vitamin ve mineral emilimi olur, hücresel beslenme yine buradan sağlanır.Bunun dışında sayılamayacak kadar görevi vardır. Peki bu dost bakterileri beslememiz gerekmiyor mu? O zaman prebiyotiklerden faydalanmamız lazım! Akasya gamı mide tarafından sindirilemez. Mide asitinden etkilenmeden bağırsağa kadar ulaşır ; yani mide asitine dayanıklı bir yapısı vardır.Sadece Bağırsak da işlevini görür.Burada ki kötü bakterileri, toksik maddeleri varsa parazitleri gönderip vücutta bir temizlik yapar yapar. (Detoksifikasyon) Yani bağırsak içerisindeki dengeyi sağlar; kötüleri gönderir iyi bakterileri besler ve bu bakterilerin orada kalmasını sağlar.

Akasya gamı İle ilgili bilim adamları uzun yıllar önce çalışmalar yapmışlar ve bilimsel literatürler yayınlamışlardır. Biz de ekip olarak akasya gamı ile ilgili çalışmalar yaptık ve hala da devam etmekteyiz. Bağışıklık sistemi hastalıklarında ve vücudumuzun direncinde barsağımızın önemi büyüktür. Hastalıkların kökeni buradadır. Bağırsağınızı akasya gamı ile sağlıklı tutarsak oradaki iyi bakteriler de sağlıklı olur ve bize iyi yönde hizmet ederler.İçinde yaşadığımız Pandemi zamanında da bağışıklık sisteminin önemini bir kez daha anlamış olduk. Yedigimiz gıdalardan aldığımız vitaminlere kadar ve bunların emilimi ve vücuda faydalı olabilmesi için bu kıymetli organı sağlık tutmamız gerekmektedir.Doğanın bize sunduğu Akasya gamı ise bize bu şifayı çok güzel sağlamaktadır.